آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان

آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان


آموزش رایگان تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکن های دیواری در منازل ایرانی جهت تامین آب گرم مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر آبگرمکن دیواری شما دچار ایراد شود، می توانید از تعمیرکاران سیار آبگرمکن دیواری کمک بگیرید ولی امکان دارد زمان نداشته باشید و یا برای شما هزینه بالایی داشته باشد. در اینجا آموزش تصویری سرویس آبگرمکن دیواری بوتان را آورده ایم تا خودتان تعمیرکار آبگرمکن منزل تان باشید. برای این مهم مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید: قدم اول برای تعمیر آبگرمگن این است که قطعات مختلف آنرا بشناسید. در تصویر زیر شما می توانید با قطعات آبگرمکن دیواری آشنا شوید و سپس به آموزش تعمیر آن بپردازید.

 اجزای مختلف آبگرمکن دیواری

 1. کلاهک تعدیل کننده
 2. کلید حرارتی کلاهک تعدیل کننده
 3. کلید مبدل حرارتی آبگرمکن
 4. مبدل حرارتی آبگرمکن
 5. الکترود جرقه زن
 6. الکترود سنسور
 7. مشعل آبگرمکن
 8. چند راهه
 9. شیر مخصوص گاز
 10. رگلاتور مخصوص آب
 11. برد دستگاه
 12. محفظه مختص باتری
 13. مجرای بررسی فشار گاز ورودی
 14. مجرای بررسی فشار گاز چند راهه
 15. مجرای ورودی آب سرد آبگرمکن
 16. مجرای خروجی آب گرم
 17. مجرای ورودی مختص گاز

برای باز کردن آبگرمکن دیواری ابتدا باید اتصال برق را قطع کنید،

سپس شیر مختص گاز و آب سرد ورودی به آبگرمکن را ببندید.

با باز کردن پیچ اتصال، روکش آبگرمکن را از آن جدا کنید.

رسوب زدایی آبگرمکن

مهره های لوله آب سرد ورودی و آب گرم خروجی را باز کرده و سپس مهره سر شیلنگ گاز متصل به رگولاتور گاز را باز کنید و لوله رابط دودکش را جدا کنید.

سرویس آبگرمکن دیواری

آبگرمکن را از طرف دیوار به سمت بالا فشار داده و پیچ های سرکج را آزاد کنید تا جدا شوند.
آبگرمکن را بر روی میزی قرار داده و  پیچ های نگهدارنده کلاهک تعدیل را باز کنید، پس از آن  بست های فنری متصل به مبدل حرارتی را جدا کرده و سپس کلاهک تعدیل را از مبدل حرارتی آن جدا نمایید.
بعد از آن پیچ بست ترموکوپل، الکترود و جرقه زن را باز کرده و سپس فیش وایر فندک را خارج کنید و آنها را از آبگرمکن جدا کنید. در همین حال مهره های لوله شمعک از بدنه رگولاتور گاز و نازل شمعک را باز کرده و از محل اتصال آن مهره ترموکوپل را جدا کنید. در ادامه نازل پیلوت از پایه شمعک و شعله پخش کن را باز کرده و از آبگرمکن جدا کنید.

پیچ های اطراف گلویی مشعل به رگولاتور گاز را باز کرده و رگولاتور را جدا کنید و سپس پشت آبگرمکن را بعداز باز کردن پیچ های آن جدا کنید. در ادامه مشعل را خارج کرده و لوله های ورودی و خروجی مبدل از شکاف تکیه گاه را هم با فشار دادن آن به سمت بالا جدا کنید.

برای خرید آبگرمکن اینجا کلیک کنید

 راهنمای کامل تعمیر آبگرمکن دیواری

برای بستن آبگرمکن، مراحل را بصورت معکوس انجام دهید. وقتی شما تا این مرحله پیش آمدید، خالی از لطف نیست که نشتی شیرهای ورودی آب و گاز را هم تست نمایید. نشتی آب به صورت بارز قابل مشاهده است ولی برای تست نشتی گاز باید از کف و صابون هم کمک بگیرید.
بعضی اوقات ممکن است مشعل به صورت های مختلف دچار اختلال شود. برای مثال ممکن است جرقه زن جرقه نزند. در این حالت ایراد از جرقه زن است. برای تعمیر جرقه زن ابتدا باید اتصالات وایر را چک کنید؛ امکان دارد شل شده باشد یا اتصال آن قطع شده باشد، پس مشکل آن را رفع نمایید.  همچنین شاید مجرای نازل شمعک، صافی شمعک یا صافی مجرای هوا دچار گرفتی و رسوب گرفتگی شده باشد که در این حالت باید علت مربوطه را رفع نمایید. شاید هم نوک الکترود جرقه زن رسوب گرفته باشد که به راحتی نیز قابل رسوب زدایی است. همچنین احتمال دارد فندک پیزو الکتریک یا خود الکترود خراب شده باشد و یا شکسته شده باشد.
این گزینه ها برای زمانی بود که کلا جرقه زده نمی شود اما احتمال دارد جرقه ایجاد شود ولی شمعک روشن نشود. در چنین وضعیتی شما باید ترموکوپل را بررسی کنید. اگر ایراد آن مربوط به ترموکوپل باشد باید اتصالات ترموکوپل تست شود و در صورت عدم جوابدهی، احتیاج به تعویض ترموکوپل می باشد.

حالت دیگری هم وجود دارد که خیلی رخ می دهد و این است که با وصل کردن جریان آب گرم، مشعل روشن نمی شود. اولین قدم در اینجا برای این مشکل، بررسی باز بودن و سالم بودن شیرهای گاز است. قدم دوم در این مرحله بررسی لوله های مبدل گرمایی و دیافراگم آبگرمکن دیواری است. این را هم بدانید اگر لوله ها مسدود نباشند، صحت دیافراگم هم بررسی شود.

نشتی گاز می تواند خطرات و خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، پس در صورت مشاهده هر گونه اختلال حتما باید آن را رفع نمایید و اگر اطلاعات کافی جهت رفع این مشکل را ندارید، در اولین فرصت و سریع از متخصص راهکار بخواهید.

آبگرمکن دیواری های کوچک

از مهمترین مواردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، پیچ های مربوط به سیستم گازرسانی آبگرمکن دیواری است. پیچ چند راهه گاز، پیچ های رگولاتور، پیچ هواگیری گاز و یا مهره های سرشیلنگی و اتصال شمعک را بررسی کرده و در صورتی که مشکل داشتند، باید تعویض شده و یا اگر شل بودند، باید سفت شوند.

 روش تعمیر آبگرمکن دیواری

در ادامه کارکرد صحیح رگولاتور گاز باید بررسی شود. اگر سوراخی در بدنه رگولاتور مشاهده کردید، آن را تعویض نموده و یا عیب دیگری بود، آن را رفع نمایید.

عیب یابی آبگرمکن دیواری

فرسوده شدن و خراب شدن واشرها و اورینگ های آبگرمکن می تواند سبب نشت گاز شود. تک تک آن ها را بررسی کرده و در صورت مشاهده عیب یا مشکل، نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام نمایید. شیرها یا شیلنگ های مورد استفاده هم حتما بررسی شود.

تعمیر نشتی آب در آبگرمکن دیواری

مهم ترین جزئی که می تواند در نشت آب دخیل باشد، مبدل حرارتی سیستم است. واشرها و مهره های مربوط به مبدل حرارتی و رگولاتور آب، مبدل، لوله های انتقال سیال حرارتی، تمامی اتصالات، از اجزایی هستند که ممکن است دچار مشکل شوند. حتما آنها را چک کنید تا از صحت عملکرد آنها مطمئن شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code